What do you spend on Dog Food per MO.?

Talk about diets, exercise, and disease.

Whats your Monthly Dog food bill?

$20 to $50
31
26%
$50 to $70
39
33%
$70 to $90
13
11%
$90 to $110
11
9%
$110 to $150
10
8%
way more
15
13%
 
Total votes: 119

User avatar
damienApbt
Moderator
Posts: 3127
Joined: Wed Mar 10, 2004 9:29 am
Location: san francisco
Contact:

What do you spend on Dog Food per MO.?

Postby damienApbt » Wed Mar 19, 2008 7:21 pm

I almost dont want to know what my monthly bill is for Rod. I'm calculating as I'm posting this. I get preground raw diet from natures variety. Its a bit more than pimal, but you feed less of the NV.

Any ways its embarrassing but I spend $28 for 6lb of food. Its a week's worth since i fast him one day a week and feed him 1lb/day.

Which comes to about $122.66/ month..... but whos counting?

I'm not bragging or anything.. I was just thinking out loud. I feed him a raw diet because of his allergies and I'm a little bit lazy to try and figure out the Barf diet on my own. I've tried it but just dont have the patience.

eta: I didn't add under 20, because I've been paying out the wazoo for food so long that I dont believe that food exists. And if you get your food for free I dont want to know lol

User avatar
chewbecca
Addicted to PBF
Posts: 9542
Joined: Mon Sep 18, 2006 5:37 pm
Location: www.ellaslead.com
Contact:

Postby chewbecca » Wed Mar 19, 2008 7:37 pm

I figured about $50-$70 a month. One 16 lbs. bag of Timberwolf's Ocean Blue (sadly, yes, this is what I have to feed Ella right now and probably the rest of her life) lasts me 3 weeks and is about $36 (or is it $34?). FINE. I should have picked the bracket a tad higher but I forgot about it the price raise in the food. Anyway, I also buy sardines and $1 lamb steaks for her occasionally. Plus, plain yogurt. Crap, fine, now I'm up more towards $80 or $100, but it's hard to calculate those extra things in when I don't give them to her all the time and I don't keep track of when I buy them.

User avatar
BabyReba
Moderator
Posts: 11589
Joined: Fri Nov 14, 2003 7:21 pm
Location: Winter Park, Florida
Contact:

Postby BabyReba » Wed Mar 19, 2008 7:39 pm

i feed raw, partially premade, partially not . . . i think i sort of have it down to a bit of a science now and i pay $100/month in premade for all 3 dogs, then on top of that another $50 to $100 or so in meat and supplements for all 3 as well.

so anywhere from $150 to $200/month for all of the dogs. and just thinking about that makes me realize why i never buy new clothes for myself anymore. :frown:

kristakmj
Pit Bull Forum Addict
Posts: 1912
Joined: Mon Nov 05, 2007 7:28 pm

Postby kristakmj » Wed Mar 19, 2008 7:41 pm

i go through 2 bags of canidae a month , i dont buy any treats i use kibble for training or ice cubes or maybe some left over scraps from dinner,cheese bites or lunch meat . i bought some oil supplment it cost 22 for a big bottle im hoping will last for a month so thats less then $100 for 3 dogs not bad IMO . i also buy RMB from kroger a few times a month those are less then $2 for 3 bones

User avatar
Sarah
Dabbling Dog Coddler
Posts: 10361
Joined: Sun Nov 30, 2003 1:21 am

Postby Sarah » Wed Mar 19, 2008 7:41 pm

I buy my food (Dog Lover's Gold) from the distributer usually, and he gives me a price break, so I pay $28 for a 15 kg bag (about 33 pounds). That lasts me pretty near a month. I sometimes have some extra stuff I add, which might add $10 or so a month. So maybe $40 a month to feed my 3 dogs?

User avatar
L Boogie
Bully Ambassador
Posts: 2654
Joined: Thu Feb 08, 2007 10:49 pm
Location: Arnold, Missouri

Postby L Boogie » Wed Mar 19, 2008 7:48 pm

Feeding two dogs RAW here (before Shelby appeared at our doorstep) costed me about $80-$100/mo. When Shelby came along, I wanted something cheaper, and decent, that the dogs could all eat. I found the site www.westcoastpetsupply.com and their price of 40 lbs. of Canidae is $28.99, and then $20 to ship it over here. So I pay about $50 for 40 lbs. of food for 3 dogs, and I'm guessing (and hoping) it lasts about a month.

User avatar
hwillm1977
Addicted to PBF
Posts: 4217
Joined: Sat Feb 03, 2007 1:51 am
Location: Moncton, NB, Canada

Postby hwillm1977 » Wed Mar 19, 2008 7:48 pm

We probably spend $50-70 for two dogs... two 40 pound bags of Lamb dog food at $23.99 each, plus 1 large tub of plain yogurt/week and that's it.

We make our treats by soaking kibble in sodium free broth, and sometimes I'll feed them a chicken breast, but that's not all the time.

User avatar
*leenie*
Addicted to PBF
Posts: 6519
Joined: Wed Feb 07, 2007 9:11 pm
Location: Just south of Chicago

Postby *leenie* » Wed Mar 19, 2008 8:07 pm

14-17 bucks
Emma eats Kirkland Signature and its 14-17 bucks for a 40 pound bag. They always change the price. But you can only get it at Costco. And the bag last longer than a month. Around 2 actually.

User avatar
Allie
Addicted to PBF
Posts: 10814
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:09 am
Location: Grand Rapids, MI
Contact:

Postby Allie » Wed Mar 19, 2008 8:41 pm

We spend about $60 per month to feed 4 adult dogs.
I voted $50-$70, but it didn't specify amount per dog... (unless I missed that part)

User avatar
Rinalia
Pit Bull Forum Addict
Posts: 1886
Joined: Sun Jan 21, 2007 2:16 pm
Location: California

Postby Rinalia » Wed Mar 19, 2008 10:10 pm

I feed raw. Since I go through a raw dog food co-op, I get "humanely raised" meat from small farms at a much cheaper price than at a grocery store. I generally spend $1.40-1.70/lb of food.

I probably spend between $90-105/month for two dogs.

User avatar
bahamutt99
Addicted to PBF
Posts: 10059
Joined: Tue Dec 02, 2003 3:56 am
Location: west TX
Contact:

Postby bahamutt99 » Wed Mar 19, 2008 11:06 pm

We go through somewhere between 1 and 2 bags of Canidae a month. DVP for training treats and the occasional extras, I figure $50-70/month, though it may be more.

User avatar
heartbullies
Moderator
Posts: 5196
Joined: Thu Jan 12, 2006 7:10 pm
Location: Bay Area

Postby heartbullies » Wed Mar 19, 2008 11:43 pm

Price is an issue, and while there's a raw co-op just across the bridge in SF, I'm never available on the pick-up day!

So, he eats dog kibble mostly ($35-$45 per 30 to 35 lb bag), along with some other stuff like yogurt, cottage cheese, raw meats, recreational bones (tho' he's been breaking teeth lately on those, so he's just been getting stuffed Kongs and Buster Cubes, etc.), whatever I have on hand.

However, I spend too much money on dog treats considering Booker likes organic, free range, shade-grown Himalayan Golden Koala meat treats just the same as Milk Bones and plastic string cheese wrappers from the trash. lol

User avatar
hwillm1977
Addicted to PBF
Posts: 4217
Joined: Sat Feb 03, 2007 1:51 am
Location: Moncton, NB, Canada

Postby hwillm1977 » Thu Mar 20, 2008 12:32 am

heartbullies wrote:However, I spend too much money on dog treats considering Booker likes organic, free range, shade-grown Himalayan Golden Koala meat treats just the same as Milk Bones and plastic string cheese wrappers from the trash. lol


Plastic cheese string wrappers are Carrie's FAVORITE treat lol

Or any piece of plastic that has held food would be her preference :)

User avatar
mtlu
Addicted to PBF
Posts: 5843
Joined: Sat Jan 05, 2008 2:32 pm
Location: san francisco

Postby mtlu » Thu Mar 20, 2008 12:35 am

For one dog, we're in the 50-70 range just for food (TOTW + @7 cans of Merrick) and some treats but when we have to do a big re-stock on the treats (Zukes, Solid Gold Jerky, bones, etc), it's more like $80-90. It was slightly cheaper before when we were feeding Canidae.

Is it just more expensive in the SF Bay Area or should I shut up and get a Costco card to buy the Kirkland? lol I almost feel like I'm doing something wrong spending the same amount that others spend to feed multiple dogs!

Thanks Damien for making me think about the $$ aspect :tongue: We were actually talking tonight about doing raw egg and yogurt instead of the canned food... and she really likes cardboard paper towel rolls, maybe I'll cut those up for treats lol

User avatar
Maryellen
Addicted to PBF
Posts: 13469
Joined: Tue Jun 20, 2006 10:09 am
Location: NJ
Contact:

Postby Maryellen » Thu Mar 20, 2008 6:55 am

i normally spend $178 every 2 months for premade raw for the 2 dogs, plus i spend around $80 at Weis for whole chickens and turkeys for them..

i go thru 70 lbs a month for the 2 dogs, and i normally get 110 lbs of premade from my source to help the whole prey along.. i have been going every 2 months for the premade from a butcher who grinds her own meats for me and others ..


Return to “Health Issues”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests